Endometrioza
Endometrioza je stanje kada se maleni komadići tkiva iz unutarnje maternične sluznice (naziva se i endometrij) pomaknu gore po jajovodu i namjeste se u okolici organa koji se nalaze u trbušnoj šupljini i zdjelici odnosno u blizini jajnika, jajovoda, mjehura i rektuma.
Neke žene endometriozu osjećaju kao menstrualne grčeve, kronične bolove u križima, bol u zdjelici tijekom spolnog odnosa ili bolno mokrenje tijekom menstruacije. Neke žene nisu toga ni svjesne sve dok im liječnik ne dijagnosticira endometriozu. Endiometrioza se dijagnosticira laparoskopijom a to je postupak u kojem se u unutrašnjost trbušne šupljine i organa ulazi sa specijalnom kamerom za pregled.
Razlozi javljanja endometrioze još su uvijek nepoznanica ali se smatra da je to najvjerojatnije posljedica kombinacije različitih čimbenika:
- endometrioza je u određenoj mjeri genetski određena, i često se ponavlja u obitelji
- utjecaj estrogena;
višak estrogena potiče nastanak endometrioze
- progesteron
je bitan hormon koji se uglavnom proizvodi u jajnicima. Nužan je za ugnježđivanje oplođenog jajašca u maternici te održavanje trudnoće.;
endometrioza se može pojaviti zbog loše reakcije endometrija na progesteron ( u ovom slučaju govorimo o otpornosti na progesteron)
- imunološki
sistem ne uništava tkivo endometrija koji na taj način nesmetano raste izvan maternice.
- utjecaj okoline (kemikalije itd.)
Uzroci javljanja endometrioze su za sada nepoznati i stoga ne postoji dostupan lijek za liječenje ove pojave. Liječenje endometrioze se najčešće vrši operativnim zahvatom ili hormonskim terapijama. Kada se pristupi operativnom zahvatu tada se uklanja višak tkiva laparoskopijom. Laparoskopija je manja operacija kojom se kroz mali otvor na trbuhu uvodi posebna vrsta teleskopa u trbušnu šupljinu. Ovaj se zahvat obavlja najčešće korištenjem opće anestezije. Liječenjem endometrioze laparoskopskim operativnim zahvatom često se smanjuje bol ali se na ovaj način rješava posljedica a ne uzrok. Ako se pristupi liječenju endometrioze hormonskim terapijama tada hormoni utječu na funkcioniranje jajnika kako bi se osiguralo da se ne proizvodi hormon koji bi spriječio ovulaciju i koji usporava rast endometrija. Također se preporučuje trudnoća i duža pauza u menstrualnom ciklusu ali je trudnoća zbog endometrioze teže ostvariva.
Prirodno liječenje endometrioze se sve više prakticira u zadnje vrijeme što zbog dobrih rezultata ali i zbog manje štetnih i bolnih utjecaja na organizam. Važan pristup je svakako promjena u prehrambenim navikama i zdravijem stilu života pri čemu se izbjegava što više konzumacija šečera i hrana bogata ugljikohidratima. Te namirnice mogu utjecati na hormonalnu ravnotežu tijela a neravnoteža može biti jedan od uzroka endometrioze. Osim toga savjetuje se:
- konzumiranje povrća koje je bogato hranjivim tvarima (brokula, kupus, kelj, itd.) a ima pozitivan učinak na hormonsku ravnotežu i pomaže tijelu u izlučivanju estrogena
- izbjegavati konzuiranje crvenog mesa i hrane u kojim mogu biti prisutni hormoni rasta
- redovita konzumacija proteina
- održavanje odgovarajuće tjelesne težine (masti u tijelu imaju utjecaj na proizvodnju estrogena)
- unošenje dovoljnih količina vitamina i minerala (osobito kalcija i magnezija)
- unošenje omega 3 masti
- izbjegavati odlaganje hrane u plastičnim posudama (koristiti staklene posude)
Svakako savjetujemo da prvo krenete sa prirodnim liječenjem endometrioze.