Utjecaj štitnjače na plodnost
Štitnjača je jedna od najvećih žlijezda u tijelu i stvara dvije vrste hormona, trijodtironin (skraćano T3) i tiroksin (T4). Od nekog oblika poremećaja štitnjače boluje u svijetu čak više od 300 milijuna ljudi.
Štitnjača utječe ne samo na metabolizam i mršavost već je ona u konstantnoj interakciji s muškim i ženskim spolnim hormonima. Višak ili manjak tiroidnog hormona štitnjače tj. hipertiroidizam ili hipotiroidizam može utjecati na plodnost. Nepravilna funkcija hormona štitnjače kod žena pridonosi nepravilnom menstrualnom ciklusu i posljedično izaziva izostanak ovulacije.
S pravilnom prehranom do zdrave štitnjače.
Za normalno djelovanje štitnjače vrlo je važan jod, njegovo pomanjkanje ima vrlo ozbiljne posljedice. Preporuča se često konzumiranje svježe ribe poput srdele, skuše, bakalara i lososa te morskih plodova. Jod se također nalazi u špinatu, kukuruzu, integralnim žitaricama, jabukama, kruškama i lanu. Ipak, u slučaju hipotireoze (usporenog rada štitnjače) potreban je oprez pri unosu joda.
U pretvorbi joda u hormon štitnjače sudjeluje mineral selen koji je prisutan u crvenom zelju, krumpiru, luku, češnjaku, mrkvi, poriluku, žitaricama, rajčicama, brokuli, integralnoj riži, repi, plodovima mora, jetri, brazilskim i indijskim oraščićima, orasima, grožđicama, naračama i mekinjama.
Za poboljšanje nastajanja hormona bitan je cink koji je prisutan u oštrigama, bučinim sjemenkama i ulju, telećoj jetri, govedini, svinjetini, sardinama, poriluku, rajčici, paprici, leći, šparogama i crvenom kupusu.
Također savjetujemo uzimati dovoljno omega-3 i omega-6 masti, izbjegavati rafinirane namirnice, šećer, mliječne proizvode, meso, gluten, kofein i alkohol.